Merhaba, ben Salih BALTALI.

1980’de Sivas’ta doğdum. Sıradan bir ilkokul ve ortaokul dönemlerinden sonra elektronik ve bilgisayara olan merakımdan dolayı 1995’te Sivas Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü’nde okumaya başladım. Meslek liselerinin altın çağı olan bu dönemlerde çok güzel bir eğitim aldık. Elektronik ve donanım bilgisinden tutun ileri seviye programlamaya (Basic, Pascal, C, Visual Basic gibi dillerde) kadar birçok bilgiyi burada edindim diyebilirim. Emeği geçen öğretmenlerime buradan saygı ve hürmetlerimi sunuyorum. 1999’da mezun olduktan sonra ÖSS maratonuyla Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (kısaca BÖTE) bölümünü kazandım. 2004’te burayı da bitirdim.

Geçen 4 yılda üniversiteden mesleki bilgi adına pek birşey kazandığımı söyleyemem (belki de yanlış yerdeydim). Ancak boş durmadım, kendimi geliştirdim. Masaüstü tarafında Delphi, web tarafında JavaScript, HTML, ASP,PHP gibi dilleri öğrendim. Güzel arkadaşlıklar kurdum, Konya’yı çok sevdim. 23 Şubat 2005’te Düzce-Gümüşova İlköğretim Okulu’na BT öğretmeni olarak atandım (nasıl da biliyorum tarihini dimi :). Konya gibi büyük bir şehirden sonra köye gelmiş gibi oldum. Ufak, prefabrik bir okuldu. 20 eski bilgisayarı ayağa kaldırıp, bunlarla sağlam-güzel dersler yaptım. 2006-2007 arası Batman-Kozluk’ta asker öğretmenlik görevimi yerine getirdim. Orası da bambaşka bir alemdi. Yokluğu, itilmişliği, çöküşü gördüm; şükrettim; ama, yine de bildiğimi öğretmeye devam ettim. Oradaki görevim bitince tekrar Düzce’ye dönüp kaldığım yerden devam ettim. 2008’de evlendim ve halen yaşadığım yeşil Bursa’ya yerleştim. Burada, Zekai Gümüşdiş Ortaokulu’nda uzun yıllar çalıştım. 2016’da Uludağ Üniversitesi BÖTE’de tezli yüksek lisansımı tamamladım. Birçok öğrenci ve öğretmene programlama eğitimleri verdim.


2 çocuğum var. Elektronik ve 3 boyutlu modellemeye ilgi duyuyorum. Sivaslı olmamdan dolaylı Türk Halk Müziği ve Aşık kültürünü seviyorum. Kendi gayretlerimle edindiğim İngilizce ile alanımda bol bol okumalar yapıyorum. Okumayı ve araştırmayı, öğrendiklerimi de paylaşmayı seven bir insanım. Paylaşım konusunda Twitter ve Facebook’u aktif kullanıyorum (iletişim menüsünden bulabilirsiniz). 2011 yılında bir JavaScript kütüphanesi olan Türkiye’nin ilk jQuery kitabını yazdım. 2012’de bu kütüphanenin mobil versiyonu olan jQuery Mobile kitabını kaleme aldım. Yüksek lisans arasından sonra 2017’de Kodu Game ile Programlama isimli 3. kitabımı yazdım(yayınlarım menüsünden ulaşabilirsiniz). Ekim 2017’den beri STEM Maker ve STEM Maker Junior dergilerine programlama öğretimi araçları hakkında inceleme yazıları yazıyorum. Bunun dışında yeni bir kitap için yoğunlaştım,bol bol araştırma/uygulama yapıyorum. Bittiğinde haberiniz olacaktır.

Sanma bu tekerlek kalır tümsekte.